نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان
تاریخ : 14 اسفند 1394
نویسنده : باصر

افشاگری‌های ادوارد اسنودن در مورد جاسوسی‌های اینترنتی دولت آمریکا تاثیرات فراوانی بر نحوه استفاده کاربران از خدمات شبکه‌ای (کلود) و دغدغه‌های امنیتی آن‌ها داشته است.

- افشاگری‌های اسنودن موجب شده تا کارکنان برجسته و مدیران موسسات فناوری اطلاعات در زمینه استفاده از خدمات شبکه‌ای (کلود) ملاحظات بیش‌تری داشته باشند.

هم‌چنین بسیاری از آن‌ها می‌گویند پس از این افشاگری‌ها، در زمینه محل ذخیره اطلاعات خود در وب دقت بسیار بیش‌تری به عمل می‌آورند.

بررسی‌های موسسه NTT Communications که با همکاری هزار نفر از تصمیم‌گیران برجسته حوزه فناوری اطلاعات در آمریکا، بریتانیا، هنگ کنگ، فرانسه و آلمان انجام شده نشان می‌دهد که ۹۰ درصد از این افراد معتقدند افشاگری‌های اسنودن بر رویکرد آنان در قبال فناوری کلود تاثیر گذاشته است.

نیمی از این افراد تصمیم‌گیر پس از این افشاگری‌ها در مورد محل جغرافیایی سرورهای ذخیره‌سازی اطلاعات خود دقت بیش‌تری کرده‌اند و حدود ۵۰ درصد از آن‌ها هم برای اجرای پروژه‌های کلود با تامل بیش‌تری عمل کرده‌اند.

نزدیک به ۳۵ درصد از مصاحبه شوندگان گفته‌اند که سیاست‌های خود در زمینه بهره‌گیری از خدمات کلود شرکت‌های مختلف را تغییر داده‌اند و ۶۲ درصد هم انتقال داده‌های خود به فضای کلود را متوقف کرده‌اند.

۹۷ درصد از پاسخ دهندگان گفته‌اند ترجیح می‌دهند داده‌هایشان را در منطقه محل زندگی خودشان نگهداری کنند و اکثریت مطلق آنان از افزایش تمهیدات امنیتی برای مقابله با نگرانی‌های مربوط به جاسوسی دولت آمریکا خبر داده‌اند.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
موضوعات مرتبط: اخبار , ایران , جهان , ,
برچسب‌ها: رایگان , دانلود , اسنودن , ,
تاریخ : 14 اسفند 1394
نویسنده : باصر

در حالی که WeChat با رأی مثبت وزارت ارتباطات مسدود شد و اقتصادی بودن دلیل مسدودسازی آن از سوی وزیر رد شد، واعظی معتقد است که «شبکه‌های اجتماعی نباید به دلیل مسائل اقتصادی مسدود شوند».

- در پی مسدود شدن نرم‌افزار کاربردی WeChat، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دلیل فیلتر شدن این نرم‌افزار را «نقض حریم خصوصی» عنوان کرده بود و در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: وجود people nearby در این نرم‌افزار در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه برای توقیف آن مدنظر قرار گرفت. چرا که معتقد بودند ما به نوعی وارد حریم خصوصی دیگران می‌شویم. البته ما هیچ ارتباطی به توقیف وی‌چت نداریم و فقط یک عضو از اعضای دوازده‌گانه این کمیته هستیم.

هم‌چنین واعظی در حاشیه ختم والده وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گمانه‌زنی‌ها در مورد ارتباط فیلتر وی چت با مسائل اقتصادی نادرست است، گفت: مسائل اقتصادی ربطی به فیلتر این شبکه اجتماعی ندارد.

اما امروز 25 فروردین، محمود واعظی، در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا درباره مسدود کردن Whatsapp گفت: ما بر این باوریم که هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی نباید به دلیل مسائل اقتصادی و تسهیلاتی که برای کاربران فراهم می‌کند فیلتر شوند مگر این که این شبکه‌ها مضرات دیگر و یا بحث مشکلات اخلاقی را به دنبال داشته باشند.

وی عنوان کرد: براساس نظر وزارت ارتباطات ضمن این که این شبکه‌ها می توانند تسهیلاتی در خدمت کاربران قرار دهند امیدواریم در داخل کشور هم بتوان شبکه‌های مشابهی را طراحی کرد تا ارتباطات مردم سریعتر و راحت‌تر صورت بگیرد.

WeChat و WhatsApp، از انواع نرم‌افزارهای کاربردی تلفن همراه هستند که می‌توانند ارتباط‌های متنی، صوتی و تصویری کاربران را از طریق اینترنت برقرار کنند.

وزارت ارتباطات یکی از اعضای 12 گانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بوده و در این زمینه حق رأی دارد و به گفته خرم‌آبادی، دبیر این کارگروه مسدودسازی WeChat بدون رأی مخالف به تصویب رسیده بود.

شرکت فیس‌بوک اسفند سال گذشته نرم‌افزار کاربردی تلفن همراه هوشمند Whatsapp را به قیمت 19 میلیارد دلار خریداری کرده بود.


|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
موضوعات مرتبط: اخبار , ایران , سیاسی , ,
برچسب‌ها: دانلود , رایگان , شبکه اجتماعی , WeChat , وی چت , Whatsapp , واتس اپ , واتس آپ , تلفن ,

صفحه قبل 1 ... 35 36 37 38 39 ... 40 صفحه بعد

آخرین مطالب

/
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان