هیولای دریای خزر چه بود؟+تصاویر
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان
تاریخ : دو شنبه 24 اسفند 1394
نویسنده : باصر

در تابستان سال ۱۹۶۷ ميلادي گروهی از نیروهای اداره اطلاعات برون مرزی سیا در اتاقی بنام اتاق سبز گردهم جمع گردیده تا در خصوص مشخص کردن عکسهای گرفته شده توسط ماهواره جاسوسی امریکا از شهر کوچک بندری درشمال دریایی خزر با هم مجادله کنند.


به عنوان یک میان برنامه در بین اخبار فناوری،یک مطلب جذاب را برای شما دوستان سخت افزاری آماده کرده ایم.فناوری و تکنولوژی های بسیاری در سرار جهان تولید شده اند که بسیاری از آنها به دلایل معلوم و نامعلوم از گردونه روزگار خارج شده و یا گاها هیچ وقت به مرحله استفاده نرسیده اند.اما در میان آنها گاها مواردی شگفت انگیز به چشم می خورد که از جمله آنها می توان به "هیولای کاسپین" اشاره کرد.در تابستان سال ۱۹۶۷ ميلادي گروهی از نیروهای اداره اطلاعات برون مرزی سیا در اتاقی بنام اتاق سبز گردهم جمع گردیده تا در خصوص مشخص کردن عکسهای گرفته شده توسط ماهواره جاسوسی امریکا از شهر کوچک بندری درشمال دریایی خزر با هم مجادله کنند. در عکسهای گرفته شده توسط ماهواره جاسوسی آمریکا هواپیمای آب نشین بزرگی بود از نوع آئروپلان ها که در یکی از بنادر نظامی روسی پهلو گرفته است اندازه آن ماشین از هر هواپیمای جنگی و یا مسافربری ساخته شده تا آن زمان بزرگتر بود،به همین دلیل ماموران سیا این آئروپلان را هیولای کاسپی (در زبان روسی به دریای خزر دریای کاسپین می گویند)نامیدند. تا قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اطلاعات چندانی از پروژه ساخت آن هواپیمای آب نشین و یا آئروپلان در دست نبود، اطلاعات اولیه بدست آمده از عکسهای هوایی هیولای کاسپی بدین ترتیب بود که این آئروپلان دارای ده موتور جت هست که هشت موتور جت در روی بالهای آن و دو موتور دیگر در روی قسمت عقب آن نصب گردیده بود، طول این آئروپلان تقریبا" نزدیک به ۱۰۰ متر و وزن آن نزدیک به ۵۴۰ تن برآورد شده بود.بعد از فروپاشی کشور اتحاد جماهیر شوروی مشخصات کاملی از این آئروپلان در مجله های علمی و نظامی روسی و غربی چاپ و منتشر گردید. آئروپلان ((هیولای کاسپی ( هیولای خزر)) پرنده فلزی بود که در کلاس آئرو پلانها جای داشت البته مهندسان و کارشناسان روسی اولین بار پروژه ای آزمایشی آئرو پلان را در سال ۱۹۲۳ میلادی طراحی کرده و نمونه آزمایشی کوچکی ساخته بودند. در سال ۱۹۶۶ میلادی دکتر الکسیف سرپرست گروهی گردید که با تجارب و نتیجه گیریهای از آزمایشات گذشته در خصوص هواپیماهای آب نشین پروژه ساخت نمونه اولین آئروپلان را به اتمام رساندند،طول واقعی این آئروپلان ۹۲ متر ارتفاع آن ۲۲ متر و بالهای کوچکی در وسط و انتهای بدنه وجود داشت که در مقایسه با هواپیماهای این باله ها کوچک به نظر میرسیدند و طول آنها ۳۷ متر بودند. گرچه ظاهر آئروپلان شبیه به هواپیما بود اما قسمت زیرین آن مشابه با طراحی کشتی ها ساخته شده بود هشت موتور مستقر در روی بالهای آن هر کدام جداگانه کششی تقریبی برابر با ده تن تولید میکردند همه قدرت این موتورها تقریبا" برای استارت و بلند شدن آئروپلان از روی آب و تولید بالشتی از هوا در زیر آن کافی بود و دو موتور انتهای که در روی دم آئروپلان قرار داشتند فقط برای به پرواز در آوردن این هیولا در روی آب بود و ماکزیمم وزن بارگیری شده آن ۵۴۴ تن بود که در آن زمان بالاترین رکورد بالا بردن وزن برای هواپیماها بود، البته سالهای بعد از آن رکورد بیشترین وزن بار پرواز توسط هواپیمای باربری AN-۲۲۵ شکسته شد.
تجربه ساخت هیولای کاسپی باعث ساخته شدن دو آئروپلان دیگر در سال ۱۹۷۲ گردید. اولین آئروپلان با طول کمتر ۵۸ متر و وزن ۱۲۰ تن که پروژه موفقی هم بود و برای حمل نیروهای ویژه نیروی دریایی تولید وساخته شد. آئروپلان دومی در سال ۱۹۸۷ میلادی ساخته و به آب انداخته شد که برای حمله به ناوهای هواپیما بر و ناوهای های جنگی نیروهای ایلات متحده امریکا و ناتو طراحی و ساخته شده بود و لقبش قاتل ناو هواپیمابر بود و در روی بدنه آن شش محل برای حمل راکتهای دریایی بالدار هوا به دریا بر ضد ناوهای هواپیما بر و ناوهای جنگی در نظر گرفته شده بود. یکی از مشخصات مثبت و خوب این نوع آئروپلانها پرواز و پنهان شدن از دید رادارها بود و آنها تقریبا" در دید کور رادارها پرواز میکردند و این به دلیل ارتفاع کم پرواز آنها که از ۴ تا ۱۴ متر از سطح دریا و افق بود که تقریبا" در دید خیلی از رادارهای قرار نمی گرفتند. پس از ساخت این آئروپلانها تقریبا" به مدت ۱۵ سال مورد آزمایش های گوناگونی قرار گرفتند. در سال۱۹۸۰ میلادی که با مرگ سازنده آئروپلانها دکتر الکسیف مصادف گردید یکی از این آئروپلان ها در هنگام پرواز آزمایش غرق شد که بدون تلفات انسانی همراه بود. با مرگ سازنده و غرق شد شدن یک فروند از آنها پرونده آئروپلانها برای همیشه بسته و به بایگانی فرستاده شد. ويژگيهاي ائروپلان هیولای کاسپی (KM-۱) اندازه بال جلوی ۳۷.۶۰ متر اندازه بال دم ۳۷ متر طول ۹۲ متر ارتفاع ۲۱.۸۰ متر مساحت بال ۶۶۲.۵۰ مترمربع وزن خالی ۲۴۰۰۰۰ کیلو گرم ماکزیمم بيشينه وزن برخاست ۵۴۴۰۰۰ کیلوگرم پيشرانه ده عدد موتور TRD-۷ ماکزیمم کشش موتورها ۱۳۰۰۰۱۰ اسب بخار حداکثر بيشينه سرعت پرواز ۵۰۰ کیلومتر متوسط بيشينه سرعت پرواز ۴۳۰ کیلومتر برد مفيد ۱۵۰۰ کیلومتر سقف پرواز ۱۴-۴ متر خدمه پرواز شش نفر.این طرح از جمله موارد گران قیمت و پر هزینه ای بود که به بایگانی شوروی سایق و روسیه فرستاده شد.منبع: سخت افزار|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
موضوعات مرتبط: عکس , نظامی , اخبار , جهان , نظامی , ,
برچسب‌ها: هیولا , دریای خزر ,
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
آخرین مطالب

/
نگاه متفاوت به تازه های ایران و جهان